Uparty "radioaktywny farmer"

Najsilniej napromieniowany człowiek w Japonii
Uparty "radioaktywny farmer" z ocalonym przez niego bydłem - fot. prasowa

Przed dwoma laty trzęsienie ziemi i tsunami spowodowały awarię elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi. Po przeprowadzeniu ewakuacji opustoszały okoliczne wsie i miasteczka, w których pozostawiono nie tylko martwy dobytek, lecz również zwierzęta, skazując na śmierć głodową psy uwiązane na łańcuchach i bydło zamknięte w oborach i zagrodach.

Nakazu ewakuacji nie usłuchał jedynie Naoto Matsumura, 53 letni farmer, którego już od pięciu pokoleń uprawia ziemię w odległości ok. 6 mil od elektrowni jądrowej. Podczas ewakuacji odwiózł rodziców i powrócił, aby opiekować się zwierzętami swoimi i okolicznymi.

Ten najbardziej uparty Japończyk pozostał w okolicy, którą innym zabroniono nawet na krótko odwiedzać. Ponieważ przebywa na skażonym terenie i jest bombardowany promieniowaniem 17 krotnie silniejszym od oddziałującego na ludzi w normalnych warunkach oraz przez pewien czas spożywał miejscową, skażoną żywność, zainteresowali się nim badacze z Japan Aerospace Exploration Agency. Po przeprowadzeniu testów poinformowali go, że jest najbardziej napromieniowanym człowiekiem w Japonii, ale - jak twierdzi - "Powiedzieli mi również, że nie powinienem zachorować w ciągu 30 lub 40 lat. Najprawdopodobniej wtedy tak, czy inaczej już nie będę żyć, więc się tym nie przejmuję".

Źródło: Radioactive Man

Miejsce: 
Image: 
Najsilniej napromieniowany człowiek w Japonii
Pies ocalony przez "radioaktywnego farmera"