Naukowcy na rzecz rzetelnej informacji o promieniowaniu

Scientists for Accurate Radiation Information (SARI) to nowa grupa naukowców dążących do propagowania rzetelnej informacji o promieniowaniu. Na swojej stronie internetowej radiationeffects.org obalają szkodliwe mity o wpływie promieniowania na nasze życie i zdrowie.

Członkowie grupy pochodzą z USA, Wielkiej Brytanii, Japonii, Izraela, Kanady, Niemiec, Ukrainy i Polski.

Przekonują, że bezkrytyczne przyjęcie przez rządy bezprogowej hipotezy liniowej (LNT) uznanej za podstawę ustaw nakazujących bezwzględne ograniczanie dawek promieniowania tak bardzo, jak to tylko możliwe, nie tylko znacząco zwiększa koszty ochrony radiologicznej, lecz również stanowi zagrożenie.

Wiara w tę nieuzasadnioną teorię przyczynia się do rozpowszechniania panicznego lęku przed promieniowaniem, który — jak podają autorzy — w Czarnobylu spowodował ponad 100 tys. nieuzasadnionych aborcji, a w Fukushimie ponad 1 600 ofiar zbyt szerokiej ewakuacji z terenów wokół uszkodzonej przez trzęsienie ziemi elektrowni jądrowej.

SARI wysłało list do UNSCEAR i EPA w sprawie konieczności zmiany zbytnio wyśrubowanych i przez to szkodliwych norm ochrony przed promieniowaniem (przeczytaj w oryginale).

Image:
Słabe promieniowanie nie tłumi życia