Lokalny rekord dyspozycyjności starej brazylijskiej elektrowni jądrowej

Brazylijska elektrownia jądrowa Angra 1 uzyskała dyspozycyjność* 97,25%. W elektrowni tej pracuje reaktor ciśnieniowy PWR o mocy 626 MWe. Elektrownia znajduje się w Angra dos Reis (w odległości 220 km od Sao Paulo i 130 km Rio de Janeiro), została uruchomiona w 1985 roku.

Wyniki osiągnięte w Brazylii potwierdzają wysoką niezawodność elektrowni jądrowych, ale nie są rekordem światowym. Na przykład w Niemczech, w Korei Południowej i w USA wiele bloków jądrowych osiąga lepsze wyniki (zobacz skrótowe zestawienie dla tych trzech krajów za rok 2011).

Planowana w Polsce elektrownia jądrowa III generacji ma osiągnąć dyspozycyjność ponad 90%. Jest to dużo lepszy wynik niż  alternatywnych źródeł energii: już dość stare elektrownie węglowe w Polsce mają współczynnik dyspozycyjności 60-70%, a w przypadku farm wiatrowych trudno mówić o dyspozycyjności, gdyż wiatr wieje lub nie, niezależnie od potrzeb i planów. Dla farm wiatrowych możemy mówić jedynie o współczynniku wykorzystania mocy zainstalowanej. Dla morskich farm wiatrowych wynosi on średnio 33-40%, zaś dla wiatraków na lądzie od 17-19% w Niemczech i do 30% w Wielkiej Brytanii.

Brazylijska elektrownia jądrowa Admiral Álvaro Alberto Nuclear Power Station
Elektrownia jądrowa imienia admirała Álvaro Alberto w Angra dos Reis. Reaktor Angra 1 po prawej stronie - fot. Electronuclear

Zobacz także: Brazylia – wkrótce wielkie mocarstwo atomowe.


* Jeżeli energię, jaka zostałaby wyprodukowana, gdyby elektrownia pracowała przez rok z pełną mocą projektową, nazwiemy energią referencyjną, to dypozycyjność możemy określić jako wyrażony w procentach stosunek energii referencyjnej, pomniejszonej o straty np. z powodów przeładunków i innych przestojów do energii referencyjnej:

dyspozycyjność = (energia referencyjna - straty)/energia referencyjna * 100%

Możemy w uproszczeniu powiedzieć, że jest to stosunek energii wyprodukowanej do energii spodziewanej w ciągu roku (spodziewanej według założeń projektowych).

 

Image: 
Brazylijska elektrownia jądrowa Admiral Álvaro Alberto Nuclear Power Station