BWR

Ujemny współczynnik reaktywności temperaturowej - naturalne sprzężenie zwrotne regulujące moc reaktorów PWR i BWR

Reaktywność ujemna - naturalne sprzężenie zwrotne regulujące moc

Chłodzone i moderowane wodą reaktory PWR i BWR dominują w energetyce jądrowej na całym świecie. Cechą, która istotnie przyczyniła się do ich popularności jest ujemny współczynnik reaktywności temperaturowej lub reaktywności przestrzeni parowych, który oznacza naturalny spadek mocy przy wzroście temperatury wewnątrz reaktora. Takie naturalne sprzężenie zwrotne zapewnia stabilność pracy reaktora.

Typ: 

Porównanie PWR i BWR

Schemat reaktora PWR
Schemat reaktora BWR

 

Typ: 

Reaktory lekkowodne są najważniejsze dla gospodarki

PWR i BWR - 90% prądu z atomu

 

Dla energetyki światowej najważniejsze są reaktory lekkowodne (LWR - Light Water Reactor), które stanowią razem ponad 82% wszystkich działających reaktorów i produkują 89,5% energii elektrycznej wytwarzanej przez energetykę jądrową. W reaktorach LWR chłodziwem i moderatorem jest zwykła woda.

Reaktory lekkowodne dzielimy na dwa typy:

Typ: 

Linki BWR

  1. Reaktor wodny wrzący (BWR) - (NCBJ - atom.edu.pl)
  2. Reaktor wodny wrzący - (Wikipedia)
Typ: 

Jak działa elektrownia jądrowa?

Schemat elektrowni jądrowej z reaktorem PWR
Schemat elektrowni jądrowej z reaktorem BWR

Wbrew powszechnemu mniemaniu elektrownia jądrowa nie różni się wiele od znanej nam od dziesiątków lat konwencjonalnej elektrowni cieplnej. Tylko palenisko jest inne – zamiast kotła węglowego, gazowego lub opalanego innym paliwem kopalnym, mamy reaktor jądrowy, który z niewielkiej ilości paliwa jądrowego wytwarza olbrzymią energię.

Typ: 
Subscribe to RSS - BWR